пʼятниця, 19 серпня 2022 р.

Війна та помилки мислення. Як собі допомогти? Частина 2: ТУНЕЛЬНЕ МИСЛЕННЯ

Війна та помилки мислення. Як собі допомогти? Частина 2: ТУНЕЛЬНЕ МИСЛЕННЯ

Ще одним із розповсюджених  фільтрів, через які ми зараз дивимось на реальність, є так зване тунельне мислення - фіксація тільки на негативі та ігнорування будь яких позитивних аспектів.

Вся наша увага зараз прикута до стрічки новин, до поганих новин... Ми фіксуємо втрати, переповідаємо близьким та рідним інформацію про дефіцит продуктів, про різні моторошні історії, свідками яких стали або які нам, знову ж таки, переповіли інші. Здається, що весь світ перетворився на пекло та катастрофу. 

Таке сприйняття реальності дуже виснажує людину і фізично, і психологічно. А нам потрібно бути стійкими та витривалими. Бо саме нашого виснаження та капітуляції і жадає ворог.

Як собі допомогти? Зусиллям волі сконцентруйте увагу на інших речах, не пов'язаних із воєнним наступом та втратами. Як би дивно це не звучало, але життя триває, незважаючи на такі події. Сонце продовжує сходити. На підвіконні розквітла ваша улюблена квітка. Ваша дитина грається з домашнім улюбленцем. Кава та чай мають той самий смак... Таких подій навколо безліч. Фіксуйте їх, привчайте себе переключатись. Записуйте ці події в блокнот та переглядайте скільки позитивного сталось за день.

Хтось може сказати, але ж це дрібниці, не варті уваги! Можливо. Але секрет дуже простий: життя складається з дрібниць.

І поки ми радіємо і віримо - ми живемо ❤️

Все буде Україна!

Війна та помилки мислення. Як собі допомогти? Частина 1: КАТАСТРОФІЗАЦІЯ

Війна та помилки мислення. Як собі допомогти? Частина 1: КАТАСТРОФІЗАЦІЯ

У нашому сприйнятті реальності часто існують певні помилки (фільтри) мислення, які заважають нам правильно розуміти стан речей. Це ніби окуляри, які ми одягаємо та дивимось через них на світ.
Вони, відверто кажучи, псують якість життя і в буденності, заважаючи зрозуміти ситуацію та відповідно діяти. А в ситуації, коли в твій світ вриваються воєнні події такі фільтри можуть виснажувати ще більше...

Напевно одним із найпоширеніших зараз фільтрів є катастрофізація - впевненість у тому, що все буде погано настільки, що це не можна буде пережити.

Страх уїдливо проникає в думки, в тіло, паралізуючи волю, можливість діяти та хоч якось критично мислити.

Можна допомогти собі використовуючи техніки декатастрофізації. Поставте собі питання, якого розвитку подій ви боїтесь найбільше. Напишіть цей перелік. Уявіть, що це сталось. Переживіть весь спектр емоцій. От. Це сталось. Ваші наступні дії? Опишіть їх.

Після того, як зможете сформулювати свої думки зробіть те, що вам знадобиться коли те страшне станеться. Наприклад ви хвилюєтесь, що не стане світла та води. Отож: зробіть запас води, запас їжі, зарядіть електроприлади, випишіть номери близьких та друзів, а також попередьте їх про можливу ситуацію...

Прикладів може бути безліч. Якщо страх надто сильний та ви не можете впоратись самі - зверніться за психологічною допомогою.

Для зменшення тривоги та стаху почитайте історії та досвід людей, які стикалися зі схожими ситуаціями в минулому. Як вони діяли. Що їм давало віру. Зрозумійте, що такі ситуації, нажаль трапляються не вперше. І люди їх також витримують. Надихніться розповіддю своїх стареньких родичів або сусідів, які були свідками військових або інших травматичних подій(або спогадами про такі розповіді). Вони не просто жили при цих подіях. Вони вижили, раз ви ці історії знаєте! 

Страх забирає сили та енергію ще до того, як щось погане встигне статись. Події можуть розвиватись по різному і ніхто не може їх спрогнозувати.

Але і в мирному житті ніхто не може знати нічого наперед.

Треба вчитись жити тут і зараз ❤️

Все буде Україна! 🇺🇦